Odzysk ciepła – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Kategoria:

Odzysk ciepła to proces, w którym specjalizuje się firma Kelvin. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów stworzyliśmy listę najbardziej popularnych pytań związanych z usługą procesu odzysku ciepła, która z pewnością odpowie na wiele istotnych kwestii z punktu widzenia potencjalnego klienta.

Nasze innowacyjne rozwiązania skutkują nie tylko obniżeniem kosztów zużycia energii, ale także znaczącym zwiększeniem efektywności energetycznej procesów produkcyjnych, ograniczeniem zużycia energii i redukcją emisji ciepła odpadowego oraz CO2 do atmosfery. Naszym celem jest optymalizacja wykorzystania wytworzonej energii poprzez przekształcanie jej w ciepło, chłód lub energię elektryczną, co z kolei przekłada się na istotne korzyści zarówno finansowe, jak i środowiskowe.

Warto przed wizją lokalną przygotować następujące dokumenty:

 • Badania środowiskowe z emitorów/ zanieczyszczeń spalin,
 • Rzuty budynku, budynków z oznaczeniami pieców/suszarni,
 • Miejsce na wymiennik,
 • Istniejące instalacje.

Tworzymy innowacyjne systemy, które doskonale dopasowują się do zróżnicowanych potrzeb przemysłowych. Bez względu na to, jak skomplikowany jest proces wytwarzania ciepła w trakcie produkcji, nasze rozwiązania są tak zaprojektowane, aby optymalnie wykorzystać energię odpadową.

Oprócz temperatury spalin, które zostały podane, potrzebne są następujące dane:

 • przepływ spalin albo dane palnika (źródła ciepła) , moc, rodzaj paliwa, jego charakter pracy (on/off czy modulowana),
 • czas pracy,
 • rodzaj procesu (często takie wyrzuty podlegają pod ochronę środowiska więc są tzw. emitorami),
 • Średnica komina,
 • Rodzaj medium, które odbiera ciepło (glikol/woda/powietrze),
 • Temperatura medium (np. ogrzewanie 80/60, 70/50, 60/40).

W naszej firmie zajmujemy się następującymi procesami:

 • Odzysk Ciepła z Komina / ze Spalin,
 • Odzysk Ciepła Odpadowego,
 • Odzysk Ciepła w Centrach Wentylacyjnych,
 • Odzysk Ciepła z Procesów Technologicznych,
 • Odzysk Ciepła z Suszarni,
 • Odzysk Ciepła z Pieca / Kotła Węglowego,
 • Odzysk Ciepła z Pieca ,Tunelowego,
 • Odzysk Ciepła z Pieca Przemysłowego.

Ciepło odpadowe możemy wykorzystać na przykład na centralne ogrzewanie: hali, magazynów, pomieszczeń biurowych; podgrzewanie wody CWU, dostarczanie ciepła do innych procesów produkcyjnych na hali.

Nie. W Kelvin oferujemy kompleksowe usługi projektowe i wykonawcze, które są kluczem do efektywnego i ekonomicznego odzysku ciepła w Twoim zakładzie produkcyjnym.

Nasze projekty są dopracowane w każdym detalu, zaczynając od wstępnej koncepcji, aż po szczegółowy projekt wykonawczy. Zakres cenowy dla tych usług wynosi od 20.000 zł do 200.000 zł, zapewniając wysoką jakość i dopasowanie do specyficznych wymagań Twojego zakładu.

Oferujemy kompleksowe wykonawstwo, które obejmuje dobór odpowiednich urządzeń, montaż oraz automatykę sterującą. Nasze usługi w tym zakresie mieszczą się w przedziale cenowym od 200.000 zł do 10.000.000 zł, gwarantując kompleksowe podejście i najwyższą jakość wykonania.

Przed rozpoczęciem projektu przeprowadzamy szczegółowe studium wykonalności, aby upewnić się, że proponowane rozwiązania są optymalne dla Twojego zakładu. W ramach wyceny podajemy szacunkowy czas zwrotu inwestycji na podstawie przekazanych danych eksploatacyjnych.

Tak. Pomagamy w pozyskiwaniu Białych Certyfikatów.

Tak. Pomagamy w pozyskaniu dotacji unijnych z programów przeznaczonych dla podnoszenia efektywności energetycznej. Dzięki temu, inwestycja w odzysk ciepła staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Tak. Oferujemy dla naszych klientów pełen zakres serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Jeśli chodzi o wymienniki ciepła to współpracujemy między innymi z takimi markami jak: Danfoss, Hexonic, SPX, Kelvion, Raab Gruppe, Schraeder, Waetas. Z kolei pompy ciepła to produkty takich firm jak: Gazuno, Mitshubishi, Hewalex, Ochsner.

Tak. Wykonujemy taką usługę bezpłatnie.

Na początku przeprowadzamy z klientem wywiad telefoniczny, następnie wypełniamy dokumenty związane ze źródłem ciepła. Kolejnym krokiem jest wizja lokalna. Tuż po niej w ciągu 2- 3 tygodni powinna być sporządzana oferta, której termin ważności wynosi 30 lub 60 dni. Po akceptacji warunków przechodzimy do konsultacji prawniczych nad umową.

Nasz pracownik, który Państwa obsługuje będzie miał ze sobą listę referencyjną i portfolio. Jeśli będzie takie życzenie, to takie dokumenty podeślemy również w formie elektronicznej.

Artykuły

Kogeneracja – ile kosztuje niezależność energetyczna?

Aby obliczyć opłacalność kogeneracji dla Twojego przedsiębiorstwa, należy sporządzić bilans przychodów i wydatków. Do pierwszej grupy zalicza się: unikanie zmiennych i wysokiej jakości opłat dystrybucyjnych, brak potrzeby zakupu energii elektrycznej, zmniejszenie opłat związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2, brak opłaty mocowej, premię za produkcję energii elektrycznej w kogeneracji, uniknięcie kosztu produkcji energii cieplnej w kotłowni.

Przeczytaj artykuł