Rozporządzenie Minister Klimatu i Środowiska w sprawie opłaty kogeneracyjnej za 2024 rok zostało opublikowane 20.10.2023 roku w Dzienniku Ustaw. Od 1 stycznia br. cena wzrośnie, co oznacza podwyżkę rachunków za prąd. Opłata kogeneracyjna jest jedną ze zmiennych opłat w rozliczeniach za energię elektryczną, wyrażoną w zł/kWh. Oznacza to, że jej wysokość na rachunku za prąd uzależniona jest od ilości energii elektrycznej zużytej w danym okresie rozliczeniowym. Jest to opłata dystrybucyjna doliczana do każdego rachunku za energię elektryczną, niezależnie od rodzaju taryfy.
Opłata mocowa w 2024 roku
Opłata mocowa dla przedsiębiorstw została zdefiniowana na poziomie 0,1267 zł/kWh. Zatem w porównaniu do zeszłorocznych cen (0,1024 zł/kWh) mamy do czynienia z wzrostem kosztów o prawie 24 proc. Opłata mocowa stanowi część rachunku za energię elektryczną. Środki zebrane w ramach tej płatności służą m.in. utrzymaniu tradycyjnych elektrowni węglowych. Cena 100 zł/MWh sprawia, że opłata mocowa jest dla przedsiębiorstwa znaczącym kosztem. Jeśli wytwarzasz prąd na własny użytek za pomocą silnika kogeneracyjnego, możesz skutecznie go ograniczyć lub uniknąć płacenia za niego.
Opłacalność kogeneracji w Twoim przedsiębiorstwie
Aby obliczyć opłacalność kogeneracji dla Twojego przedsiębiorstwa, należy sporządzić bilans przychodów i wydatków. Do pierwszej grupy zalicza się: unikanie zmiennych i wysokiej jakości opłat dystrybucyjnych, brak potrzeby zakupu energii elektrycznej, zmniejszenie opłat związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2, brak opłaty mocowej, premię za produkcję energii elektrycznej w kogeneracji, uniknięcie kosztu produkcji energii cieplnej w kotłowni. Po stronie kosztowej wymienia się: zakup paliwa, usługę kogeneracji, koszty finansowania inwestycji.
Kogeneracja o mocy do 1 MW nie tylko zmniejsza koszty zarządzania energią w przedsiębiorstwie, ale może również stać się dodatkowym źródłem dochodu. Jej ustalenie opiera się na premii gwarancyjnej, tj. dotacji w wysokości 181,53 zł za wyprodukowaną MWh.