Klimatyzacja, a wentylacja. Jakie są różnice?

Klimatyzacja i wentylacja są często mylone. Chociaż mają wspólne cechy, to jednak różnic jest naprawdę dużo. Mechanizm ich działania i sposób funkcjonowania jest zupełnie inny.

Wentylacja występuje tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się otwory okienne czy kanały wentylacyjne. Wystarczy, że otwory te zapewniają przepływ powietrza, i już można stwierdzić wystąpienie zjawisk typowych dla wentylacji. Oczywiście nie zawsze przebiegają one prawidłowo.

Do najważniejszych zadań wentylacji zaliczamy przede wszystkim odprowadzanie zużytego powietrza z wnętrz i dostarczanie świeżego z zewnątrz. Wraz z powietrzem usuwane są zanieczyszczenia, brzydkie zapachy, nadmiar wilgoci itp. Brak wentylacji lub jej nieprawidłowe działanie może doprowadzić do znacznego pogorszenia komfortu mieszkania, a w skrajnych przypadkach nawet problemów z użytkowaniem obiektu. Dlatego systemy wentylacji muszą występować w każdym budynku.

Wentylację dzielimy na naturalną, czyli grawitacyjną oraz mechaniczną. Wentylacja grawitacyjna, o której wspomnieliśmy już wcześniej (czyli m.in. okna czy kanały wentylacyjne) jest zależna od różnorodnych czynników atmosferycznych, konstrukcji budynku, rozkładu pomieszczeń itd. Działa ona, wykorzystując różnice ciśnień w pomieszczeniu i w środowisku zewnętrznym. Z kolei wentylacja mechaniczna to specjalny system, w którym przepływ powietrza wymuszany jest przez wirniki wentylatorów. Wyróżniamy kilka rodzajów systemów wentylacji mechanicznej. Do coraz częściej stosowanych zaliczamy wentylację z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację, która może być stosowana m.in. w domach jednorodzinnych.

Klimatyzacja działa na innych zasadach niż wentylacja, a jej głównym celem jest poprawa parametrów powietrza w pomieszczeniach. Tak naprawdę nie zastąpi ona wentylacji, ale może stanowić jej doskonałe uzupełnienie. Powszechnie występuje ona w pomieszczeniach biurowych czy obiektach użyteczności publicznej. Stosuje się ją również np. w serwerowniach.

Klimatyzacja podobnie jak wentylacja wymusza ruch powietrza, jednak do cyrkulacji dochodzi w obrębie jednego pomieszczenia. Powietrze nie ulega wymianie. Jednocześnie zamknięty obiekt ma duże znaczenie dla efektywności klimatyzacji, której istotnym zadaniem jest schładzanie lub ocieplanie powietrza – w zależności od trybu, w jakim pracuje. I to właśnie w tym celu najczęściej decydujemy się na montaż klimatyzacji. Latem, gdy na zewnątrz panują upały, pozwala ona na zapewnienie optymalnej temperatury do przebywania we wnętrzach.

Artykuły