Pompa ciepła to system grzewczy, który w odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń zasilanych węglem, olejem czy prądem nie wytwarza własnej energii. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę, pompa ciepła niczego nie spala, lecz pozyskuje moc z natury: wody, ziemi i powietrza. Inaczej pisząc krótko: jest to urządzenie do ogrzewania domu i podgrzewania wody. Jedynym źródłem jej zasilania jest energia elektryczna, która jest niezbędna do wytwarzania energii z odnawialnych zasobów naturalnych: wody, powietrza i ziemi. Prąd elektryczny stanowi jednak zaledwie 25% energii potrzebnej pompie ciepła do ogrzania budynku. Resztę ze środowiska naturalnego pobiera system grzewczy.
Jakie są modele pomp ciepła?
Ze względu na powierzchnię, z której ciepło jest pobierane do budynku, wyróżniamy:
Pompy powietrzne – łatwe w montażu i wysokiej wydajności. Ich wadą może być to, że często nie spełniają zapotrzebowania na energię cieplną całego domu.
Pompy gruntowe – tego typu instalacja wymaga dość głębokich wierceń. Dzięki temu mamy za to wysoką wydajność pracy. Ich działanie jest stabilne przez cały rok.
Pompy wodne – mogą być jedynym źródłem ciepła w domu. Są bardzo skuteczne. Jest to jednak inwestycja bardzo wymagająca i dlatego bardzo rzadko stosowana. Dzieje się tak z tego powodu, że rzadko gospodarstwo domowe ma dostęp do zbiornika na wodę.
Największe zalety ogrzewania opartego na pompach ciepła:
– niskie koszty eksploatacji
– bardzo mała emisja CO₂
– możliwość współpracy z urządzeniami solarno – elektrycznymi
– funkcja chłodzenia
– nie wymaga częstej konserwacji
Jakie są wady?
– wysokie ceny zakupu oraz montażu
– na zamontowanie pomp gruntowych i wodnych wymagane jest pozwolenie
– powietrzne pompy ciepła są hałaśliwe
Pompa ciepła zaliczana jest do ekologicznych źródeł ciepła i jako taka może być instalowana na korzystnych zasadach. Jednym ze sposobów zmniejszenia dużych kosztów początkowych zakupu i instalacji systemu pompowego jest uzyskanie wsparcia finansowego. Obecnie mogą o nie ubiegać się osoby fizyczne i prawne, a także gminy, spółdzielnie, przedsiębiorstwa handlowe i rolnicy decydujący się na zakup pompy ciepła.
.