Supporting Energy Transition and Decarbonisation in District Heating Sector
Projekt ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w czterech krajach Europy Wschodniej poprzez integrację niskotemperaturowych odnawialnych i odpadowych źródeł ciepła z obecnie wysokotemperaturowymi systemami ciepłowniczymi.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or CINEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Ogólnym celem projektu jest uruchomienie:
- Strategicznych programów inwestycyjnych przedsiębiorstw ciepłowniczych w Chorwacji, na Litwie, w Polsce i Rumunii,
- Konkretnych projektów w zakresie integracji niskotemperaturowej energii odnawialnej i ciepła odpadowego z wysokotemperaturowymi sieciami ciepłowniczymi.
- Więcej informacji o projekcie jest dostępnych pod adresem: https://setheat.polsl.pl/about
Mobilizacja przedsiębiorstw ciepłowniczych w wybranych państwach członkowskich UE do planowania działań ukierunkowanych na strategiczny rozwój i modernizację, rekonfigurację i dekarbonizację ich systemów z uwzględnieniem rozproszonych źródeł ciepła odnawialnego i odpadowego niskiej jakości. Dotarcie do możliwie dużej grupy interesariuszy i tworzenie zrównoważonych lokalnych ekosystemów oraz sieci współpracy w celu sprostania dynamicznie zmieniającemu się środowisku biznesowemu i zakłóceniom w dotychczasowym podejściu do biznesu.
9 celów szczegółowych:
Wyposażenie 4 przedsiębiorstw ciepłowniczych ze wschodnich państw członkowskich UE w plany inwestycyjne koncentrujące się na wdrażaniu technologii bezspalinowych oraz integracji energii odnawialnej i ciepła odpadowego niskiej jakości z ich sieciami ciepłowniczymi.
Mobilizowanie i angażowanie kluczowych lokalnych interesariuszy, którzy mają kluczowe znaczenie dla pomyślnego opracowania i wdrożenia planów inwestycyjnych. Rozwijanie zdolności firm z sektora ciepłowniczego do przyspieszenia wdrażania projektów inwestycyjnych, wykorzystywania możliwości i ubiegania się o finansowanie w ramach różnych programów krajowych i europejskich.
Transfer wiedzy i know-how z poprzednich projektów badawczo-rozwojowych do firm z sektora DH oraz zapewnienie im odpowiednich szkoleń ukierunkowanych na rozwój odpowiednich umiejętności.
Opracowanie wytycznych, zaleceń i skalowalnych, powtarzalnych rozwiązań technicznych i nietechnicznych (w tym 6 replikowalnych modelowych projektów inwestycyjnych w środki trwałe), które mogą zostać przyjęte przez inne przedsiębiorstwa ciepłownicze (nieuczestniczące bezpośrednio).
Opracowanie odpowiednich narzędzi oceny inwestycji
Zalecanie odpowiednich zmian w ramach prawnych w krajach docelowych.
Zdefiniowanie lokalnych ekosystemów biznesowych firm ciepłowniczych na rynku energii oraz wspieranie współpracy między sektorami i wspólnego planowania systemu.
Stymulowanie szerszego zakresu transformacji energetycznej i dekarbonizacji w sektorze poprzez wykorzystanie wyników projektu przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, które nie uczestniczą bezpośrednio w projekcie, wyników i skutków projektu poprzez szeroko zakrojone działania w zakresie rozpowszechniania i komunikacji.
Umowa o dofinansowaniu Projektu
Project number: 101119793
Project acronym: LIFE22-CET-SET_HEAT
Call: LIFE-2022-CET
Topic: LIFE-2022-CET-DH